“Ahmet Yiğit Yıldırım’ı, Meral Akşener mi yönetici yaptı?”

Ankara’da 30 Aralık 2022’de uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in ölümüyle ilgili soruşturma dosyasına, İYİ Parti kurucusu ve eski Genel Başkanı Meral Akşener’in de ismi girdi. 

“CEMAAT YURTLARINDAN GEÇİŞ YAPTI”

Sinan Ateş’in yakın arkadaşı olan Ömer Zengin, tanık sıfatıyla savcılığa verdiği ifadede, Ülkü Ocakları’nın şimdiki Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ın, Akşener’in rica etmesi üzerine Ülkü Ocakları İstanbul İl Yönetimi’ne alındığını ileri sürdü. Yıldırım’ın cemaat yurtlarından Ülkü Ocakları’na geçiş yaptığını da iddia eden Zengin, “Ben suikastin Ahmet Yiğit Yıldırım, İzzet Ulvi Yönter, Olcay Kılavuz ve Nevzat Ünlütürk tarafından organize edildiğinden emin oldum” ifadelerini de kullandı. 

OLCAY KILAVUZ DÖNEMİNDE İL BAŞKANI OLDU

Almanya’da yaşayan ve savcılığın çağrısı üzerine Türkiye’ye gelerek ifade veren Zengin’in işaret ettiği dönemde, Meral Akşener Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) henüz ayrılmamıştı. Yıldırım’ın Ülkü Ocakları İstanbul İl Yöneticisi olduğu dönemde Akşener, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili olarak görev yapıyordu. 

İstanbul İl Yönetimi’ne ilk olarak Sosyal Faaliyetlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak giren Yıldırım, daha sonra eski Ülkü Ocakları Başkanı Olcay Kılavuz tarafından İstanbul İl Başkanı olarak atandı.

Zengin ifadesinde, Olcay Kılavuz’un görevden alınıp yerine Sinan Ateş’in getirildiği dönemde, Ahmet Yiğit Yıldırım’ın da genel başkan olarak adının geçtiğini söyledi. 

SOSYAL MEDYADA KARALAMA KAMPANYASI

Zengin ayrıca, Ateş’in Ülkü Ocakları Genel Başkanı olduğu dönemde İstanbul İl Başkanı’nı değiştirmek istemesi üzerine Yıldırım’ın sosyal medyada karalama kampanyası yaptığı iddiasını da ifadesinde dile getirdi.

Zengin ifadesinde, Olcay Kılavuz’un görevden alınmasının ardından Ateş’in parti özel kalem müdür yardımcısı Akın Yavuz’un referansı ile göreve getirilmesi sonucunda Yıldırım’ın Ateş’e karşı husumetinin başladığını da iddiaları arasına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir